FAQ - częste pytania

Najlepszym i najpewniejszym sposobem na przesłanie do nas zawartości płyty CD/DVD do nagrania jest zrobienie tzw. obrazu płyty (rozszerzenie pliku *.NRG lub *.ISO). Wszystkie parametry (nazwy plików, hierarchia plików, nazwy folderów i hierarchia) zostaną zapamiętane i w dokładnie takim sam sposób nagrane fizycznie u nas na płytę "matkę", służąca jako wzorzec do masowej replikacji. Taki sposób postępowania wyklucza popełnienie przez nas błędu. Poniżej znajdą Państwo opis jak to zrobić na przykładzie dwóch najpopularniejszych programów do nagrywania płyt CD/DVD/Blue-ray Nero oraz uproszczonej wersji NeroExpress. Można także skorzystać z darmowych programów: CDBurnerXP, ImgBurn, ISO Workshop. W innych programach zrobienie obrazu płyty powinno wyglądać bardzo podobnie.

W programie NERO:

Po uruchomieniu programu wybieramy rodzaj i parametry kompilacji. Ustawiamy wszystko tak jakbyśmy fizycznie nagrywali płytę. W prawym górnym rogu pojawią się nazwy wszystkich dostępnych, na danym komputerze, nagrywarek płyt. Wybieramy z tej listy "Image Rocorder" - patrz rysunek poniżej.

Po naciśnięciu przycisku "Zapis" zostaniemy poproszeni o wskazanie miejsca na dysku twardym gdzie ma zostać zapisany nasz plik NRG lub ISO z obrazem płyty - patrz rysunek poniżej. W ten sposób mamy zapisany na HDD (dysku twardym) dokładny obraz naszej płyty.

 


W programie NERO EXPRESS:

Po uruchomieniu programu, podobnie jak było to opisane powyżej, wybieramy rodzaj i parametry kompilacji płyty - prawa strona ekranu na rysunku poniżej. Po lewej stronie na dole zaznaczamy opcję "Użyj Nero Image Rocorder", czyli informujemy program, że zamiast na fizyczną płytę będziemy nagrywać na plik *.NRG lub *.ISO.

Przechodzimy dalej ustawiajac wszystkie parametry nagrywania. Na kolejnym ekranie w prawym górnym rogu sprawdzamy czy jako nagrywarka wybrany został "Image Rocorder". Po naciśnięciu przycisku "Nagraj" zostaniemy poproszeni o wskazanie miejsca na dysku HDD, gdzie ma zostać nagrany plik z obrazem płyty. Patrz rysunek poniżej.

Taki plik najlepiej jest jeszcze skompresować ZIP-em lub RAR-em. Nie zmniejszy to rozmiaru pliku ale da nam pewność że przesyłając plik internetem nie został on uszkodzony. Źle przesłany plik nie rozkompresuje się i nie będziemy wstanie go użyć.

Pliki *.ISO lub *.NRG można do nas przesłać korzystajac z serwisu WeTransfer.